ផលិតផលថ្មី 'AIA សម្រាប់សុខភាព' របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តល់ដំណោះស្រាយ ការការពារសុខភាពពេញមួយជីវិតដំបូងគេនៅ កម្ពុជា
26 ឧសភា 2023 dot  អាន 4 នាទី
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 26 ខែឧសភា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានពង្រឹងជំហររបស់ខ្លួននៅលើទីផ្សារធានារ៉ាប់រងសុខភាព និងក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងឈានមុខគេមួយនៅអាស៊ី តាមរយៈការណែនាំ AIA សម្រាប់សុខភាព ដែលជាផលិតផលធានារ៉ាប់រងសុខភាពបន្ថែម ក្នុងការផ្តល់ដំណោះស្រាយសុខភាពពេញមួយជីវិតដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។
AIA MedCare ដែលជាផលិតផលធានារ៉ាប់រងសុខភាពបន្ថែមដំបូង របស់ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានដាក់សម្ពោធនៅឆ្នាំ 2022 ដែល ផ្តោតសំខាន់លើក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស ស្ថាប័ន និងអាជីវកម្មនានា ក្នុងការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាព និងសុខុមាលភាពរបស់បុគ្គលិក។ ប៉ុន្តែ “AIA សម្រាប់សុខភាព” គឺជាផលិតផលដែលបង្កើតឡើងសម្រាប់អតិថិជន បុគ្គលគ្រប់រូប គ្រប់គ្រួសាររស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
“AIA សម្រាប់សុខភាព” គឺជាដំណោះស្រាយសុខភាពលក្ខណៈបុគ្គលដំបូងគេរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលផ្ដល់ការការពារ និងការធានារ៉ាប់រងពេញមួយជីវិត។ ដំណោះស្រាយសុខភាពថ្មីនេះធានាបន្តផ្ដល់សុពលភាពនៃការការពាររហូតពេញមួយជីវិត  ជាពិសេសអតិថិជននឹងទទួលបានរង្វាន់លើកទឹកចិត្តសម្រាប់ការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ មិនដែលទាមទារសំណង ហើយអតិថិជនដែលជាម្ចាស់បណ្ណសន្យារ៉ាប់រងនឹងទទួលបាននូវសេវាពិគ្រោះយោបល់ផ្នែកវេជ្ជសាស្ត្រ និងការណែនាំអំពីមតិទីពីរ ឬការព្យាបាលជាមួយអ្នកជំនាញវេជ្ជសាស្ត្រក្នុង និងក្រៅប្រទេស។
ផលិតផលនេះបំពេញបន្ថែមលើគម្រោងមូលដ្ឋានរបស់ AIA ដែល ផ្តល់ឱ្យអតិថិជននូវខែលការពារដ៏រឹងមាំទាំងអាយុជីវិត សុខភាព និងហិរញ្ញវត្ថុ។
វាក៏ផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់អតិថិជនតាមរយៈប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទិន្នន័យអនឡាញ (Online Portal) ដែលពួកគាត់អាចធ្វើការស្នើសុំការទាមទារសំណង ពិនិត្យអត្ថប្រយោជន៍នៃបណ្ណសន្យារ៉ាប់រង និងព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀត។ អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងទៀតរួមមាន ការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ នៅមន្ទីរពេទ្យដៃគូក្នុងស្រុក និងក្រៅប្រទេស។
ក្រៅពីប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ អតិថិជនក៏អាចប្រើកម្មវិធី តេឡេក្រាម ដើម្បីគ្រប់គ្រងបណ្ណសន្យារបស់ពួកគេផងដែរ។ ការប្រើប្រាស់កម្មវិធីតេឡេក្រាមនេះ អនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជន គ្រប់គ្រងព័ត៌មានបណ្ណសន្យារ៉ាប់រង ទាញយកកាតធានារ៉ាប់រងសុខភាព ការបង់បុព្វលាភធានារ៉ាប់រង ការចូលទៅប្រើបណ្ណសន្យាធានារ៉ាប់រង និង ការស្វែងរកមន្ទីរពេទ្យដៃគូ។ នៅលើកម្មវិធីតេលេក្រាមនេះ អតិថិជន ក៏អាចសាកសួរផ្ទាល់ជាមួយភ្នាក់ងារបម្រើសេវាអតិថិជនរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា។
“AIA សម្រាប់សុខភាព” គឺជាតឹកតាងដែលបង្ហាញពីការខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀតលើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការការពារផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ក្នុងការប្រឈម នឹងខ្ទង់ចំណាយ ព្យាបាលខ្ពស់។ វត្តមានដំណោះស្រាយសុខភាពក្នុងពេលនេះ គឺជាពេលវេលាដ៏សក្តិសមបំផុត ដោយយោងទៅតាមស្ថិតិដែលចេញផ្សាយដោយធនាគារពិភពលោកបង្ហាញថាការចំណាយលើថ្លៃព្យាបាលដោយប្រើថវិកាផ្ទាល់ខ្លួន ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមានអត្រាច្រើនជាង 60% នៃការចំណាយផ្នែកសុខភាពសរុបក្នុងឆ្នាំ 2020។
ផលិតផលបន្ថែមនេះ ក៏ស្របតាមការផ្តល់ជូនផ្សេងទៀតរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលមានគោលបំណងជួយប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ ហើយក៏ជាផ្នែកមួយក្នុងការគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយដល់ប្រជាជន 1,000,000,000 នាក់នៅអាស៊ីឱ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរក្នុងឆ្នាំ 2030។
AIA សម្រាប់សុខភាព ត្រូវបានដាក់បង្ហាញនៅក្នុងពិព័រណ៍សុខភាពរយៈពេលបីថ្ងៃនៅអ៉ីអនភ្នំពេញ ដែលរៀបចំដោយ AIA Cambodia ពីថ្ងៃទី 26-28 ខែឧសភា។ យើងឃើញមានការចូលរួមពីដៃគូតាំងពិព័រណ៍ចំនួន 12 ដែលរួមមានស្ថាប័នវេជ្ជសាស្ត្រចំនួន 7 រួមមាន មន្ទីរពេទ្យរ៉ូយ៉ាល់ភ្នំពេញ មន្ទីរពេទ្យអន្តរជាតិអរៀនដាមន្ទីរពហុព្យាបាលអន្តរជាតិខេមា មន្ទីរពេទ្យទន្តសាស្រ្តរំចង់ ស៊ីង-ស្ពេសឺលីស មេឌីខលសេនធ័រ មន្ទីរព្យាបាលស្រ្តី និងកុមារដំរី  និងមន្ទីរពេទ្យអន្ដរជាតិបំរុងរ៉ាត់ ដៃគូធនាគារដូចជា គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អម្រឹត ធនាគារសាធារណៈកម្ពុជា និងធនាគារព្រីនស៍ ក្រុមហ៊ុនថែទាំសុខភាព និងកាយសម្បទា ស៊ូណា ស្ប៉ា និង ក្លឹបហាត់ប្រាណ ដឺ ផ្លេស ។
ក្រៅពីការចែករំលែកព័ត៌មាន និងចំណេះដឹង ក៏ដូចជាការដាក់តាំងផលិតផលរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងសកម្មភាពនានា ពិព័រណ៍សុខភាពនេះរួមបញ្ចូលកិច្ចពិភាក្សាក្រោមប្រធានបទ “គួរតែដឹង! ជំងឺទាក់ទងនឹងការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ និងការចំណាយលើការព្យាបាល”   នៅថ្ងៃទី27 ខែឧសភា ដែលមានការចូលរួមពីអ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី។
ក្នុងពិធីសម្ពោធនេះ យើងក៏ឃើញមានវត្តមានចូលរួមរបស់ លោក ទូច ម៉េងឡេង ប្រធាននាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារ នៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយកនៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា លោក Matthew Rendall សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលឯករាជ្យមិនប្រតិបត្តិរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា   លោក Andrew Loh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ស្ថាប័នជាដៃគូ មន្ទីរពេទ្យ និងដៃគូអាជីវកម្ម និងថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា អ្នករៀបចំផែនការជីវិត និងបុគ្គលិក។
ក្នុងសុន្ទរកថាពិធីសម្ពោធ AIA សម្រាប់សុខភាព ជាផ្លូវការ លោក ទូច ម៉េងឡេង ប្រធាននាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ "ខ្ញុំសូមកោតសរសើចំពោះ ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលបានប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំ ក្នុងការពង្រឹងសកម្មភាពអាជីវកម្ម និងចូលរួមអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកមួយនៃការកសាងនូវសំណាញ់សុវត្ថិភាពសង្គម ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងចូលរួមក្នុងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រនៅកម្ពុជា ហើយសូមលើកទឹកចិត្តដល់ថ្នាក់ដឹកនំា ព្រមទាំងបុគ្គលិករបស់ក្រុមហ៊ុន ឱ្យចូលរួមរឹតតែសកម្មក្នុងការរួមចំណែកជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយបន្ថែមទៀត។"
លោក Andrew Loh បានមានប្រសាសន៍ថា៖ "ការផ្ដល់នូវការការពារសុខភាពពេញមួយជីវិត និងរង្វាន់លើកទឹកចិត្តសម្រាប់ការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ គឺជារបៀបដែលយើងជួយលើកកម្ពស់ការរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ “AIA សម្រាប់សុខភាព” សម្រាលបន្ទុក ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ លើដំណោះស្រាយសុខភាព ដូច្នេះយើងគ្រប់រូបអាច បង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់កាន់តែខ្លាំងក្នុងជីវិតដូចជា គ្រួសារ និងសង្គមជាដើម។"
លោកបានបន្ថែមថា "ផលិតផលបន្ថែមថ្មីនេះ សបញ្ជាក់ឱ្យឃើញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការបន្តការជ្រោមជ្រែង ដល់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងផ្ដល់លទ្ធភាពដល់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការរៀបចំផែនការ សន្សំ និងការពារ។"
"ផលិតផលទាំងអស់របស់យើងផ្តោតសំខាន់លើការការពារហិរញ្ញវត្ថុ និងការផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលយក សេវាធានារ៉ាប់រង នានា ដែល “AIA សម្រាប់សុខភាព” ជាឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែង ដោយអ្នកប្រើប្រាស់ អាចទាញយកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងកម្មវិធីតេឡេក្រាម បានដោយងាយស្រួល។"
"ហើយអ្វីដែលកាន់តែពិសេសទៅទៀតនោះ វាបង្ហាញឱ្យឃើញថាការរស់នៅមានសុខភាពល្អ និងសេវាធានារ៉ាប់រងដើរទន្ទឹមគ្នាក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យរស់នៅកាន់តែមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។"
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពី ដំណោះស្រាយសុខភាពពេញមួយជីវិតជាមួយ “AIA សម្រាប់សុខភាព”  ឬស្វែងយល់ពីព័ត៌មានលម្អិតលើដំណោះស្រាយការពារអាយុជីវិត ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ និងការការពាសុខភាព សូមទាក់ទង AIA Client Care តាមរយៈលេខ 086 999 242 ចូលទៅកាន់ aia.com.kh ផ្ញើអ៉ីមែលមកកាន់ kh.marketing@aia.com ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.facebook. com/AIACambodia
ចាប់តាំងពីបើកដំណើរការនៅកម្ពុជា រាល់សកម្មភាពរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ធ្វើឡើងស្របតាមគោលបំណង ក្នុងការជួយឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មក្នុងឆ្នាំ 2017 យើងបានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា ផ្តល់ការការពាររហូតដល់ 26 ស្ថានភាពជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ។ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា  អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយជីវិតឈានមុខគេនៅលើទីផ្សារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន រាប់ចាប់ពីគម្រោងធានារ៉ាប់រងសំខាន់ៗដែលបង្កើតឡើងស្របតាមតម្រូវការជាក់លាក់ ដែលរួមមានគម្រោងការពារលើជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ ថ្លៃសម្រួលការសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ និងជំនួយសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅក្រៅប្រទេស។

Phnom Penh, 26 May 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) today strengthened their footing in the local medical insurance segment and reinforced their status as part of Asia’s leading insurance company with the introduction of AIA Somrab Sokhapheap, a Health Insurance rider which provides Cambodians all-inclusive, whole-life medical protection.
The Kingdom’s leading life insurer’s first medical product rider, AIA MedCare, was launched in 2022 and targeted at corporate clients looking to safeguard employee health and wellness. AIA Somrab Sokhapheap, on the other hand, is aimed at all individuals in Cambodia.
AIA Somrab Sokhapheap is AIA Cambodia’s first individual medical solution with whole-life coverage. It is renewable for life, rewards policyholders with a bonus for staying healthy and gives them a second medical opinion or treatment with consultants domestically and abroad.
The product complements AIA’s base offerings and when taken as a whole, provides customers a complete life, health and wellness financial protection package.
It enhances customer ease and convenience by giving them access to an online portal where they can browse claim submissions, policy benefits and other pertinent information. Other advantages include cashless payments at local and international partner hospitals.
Aside from the portal, customers can also use messaging app Telegram to manage their policy. Among others, these include reviewing details of their policy, download medical card, paying premiums, obtaining a Certificate of Insurance and locating panel hospitals. They can also talk to AIA Customer Service Team in real time or converse with a chatbot.
AIA Somrab Sokhapheap is further proof of AIA Cambodia’s commitment to present Cambodians financial protection in the face of rising medical costs. It comes at an opportune time, as statistics released by the World Bank reveal that out-of-pocket household spending on health in Cambodia amounted to more than 60% of the overall health expenditure in 2020.
It also aligns with other AIA Cambodia offerings driven by the insurer’s purpose to help Cambodians live Healthier, Longer, Better Lives and supports the AIA Group’s AIA One Billion initiative to help one billion people in Asia do the same by 2030.
AIA Somrab Sokhapheap was unveiled at a three-day Health Fair here in AEON Phnom Penh organized by AIA Cambodia from 26-28 May. It sees the participation of 12 exhibitor partners comprising seven medical institutions - Royal Phnom Penh Hospital, Orienda International Hospital, Khema International Polyclinic, Roomchang Dental Hospital, Sing Specialists Medical Centre, Domrey Mother & Child Clinic and Thailand’s Bumrungrad International Hospital; bank partners Amret Microfinance Institution, Cambodian Public Bank and Prince Bank; and health and fitness companies Souna Spa and The Place Gym.
Apart from showcasing information, AIA products and activities, the fair included a panel discussion on “What You Should Know! Daily Lifestyle-related Diseases and Medical Treatment Expense” on the second day that featured renowned educationist Oknha Dr. Mengly J. Quach.
The event was attended by the Insurance Regulator of Cambodia's Director of Market Development Mr. Touch Mengleng, who represented IRC Director General His Excellency Bou Chanphirou; AIA Cambodia Board of Director member Matthew Rendall; AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh; corporate, hospital and business partners; and AIA Cambodia senior management, Life Planners and staff.
Speaking at the launch, Mr. Touch Mengleng said: “I commend AIA Cambodia for its strong commitment to strengthening its business activities and contributing to the growth of Cambodia’s insurance industry as part of building a social safety net, promoting socioeconomic progress and contributing to poverty reduction. I encourage the company's management and staff to play a more active role in developing an all-inclusive insurance sector.”
Mr. Andrew Loh said: “Enabling whole-life medical protection and incentives to stay healthy is our way of enhancing the lives of Cambodians. AIA Somrab Sokhapheap alleviates any financial worry about medical care, and when this is put aside, there follows more opportunities to emphasis other important aspects of life such as family and society.”
“This addition to the AIA family is also proof of our commitment to continuously invest in the Kingdom and enable Cambodians to plan, save and protect,” he added. “All our products prioritize seamless financial protection and focus on providing ease-of-use and on-the-go accessibility, in this instance, AIA Somrab Sokhapheap and its portal and Telegram channel.”
“More significantly, they increase awareness about how good health and insurance go hand-in-hand in empowering Cambodians to live healthier, longer and better lives.”
For more information on lifelong medical protection with AIA Somrab Sokhapheap or to discover AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness accident solutions and medical coverage, please contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh, email kh.marketing@aia.com or browse www.facebook.com/AIACambodia.
AIA (Cambodia) is guided by our purpose to help Cambodians live Healthier, Longer, Better Lives. Since commencing business in 2017, we’ve become the first life and health insurer to provide coverage on 26 critical illnesses. As among the Kingdom’s premier insurers, AIA Cambodia today offers market-leading life and health solutions for all walks of life ranging from tailor-made crucial coverage plans that include critical illnesses, accidents, medical insurance and overseas emergency assistance.