AIA បញ្ជូនយុវតីជួបការខ្វះខាត 24 នាក់មកពីអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ទៅកាន់កោះសាមុយ ប្រទេសថៃ ដែលជាបទពិសោធនមិនអាចបំភ្លេចបានក្នុងមួយជីវិត
20 មិថុនា 2023 dot អាន 5 នាទី
យុវតីជួបការខ្វះខាត 24 នាក់មកពីអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ទស្សនាកោះសាមុយ ប្រទេសថៃ
កាលពីថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”)  បន្តបង្ហាញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការជំរុញលើកកម្ពស់ការរស់នៅរបស់កុមារ និងយុវជនជួបការខ្វះខាត តាមរយៈការគាំទ្រពី AIA Group ដោយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងនេះបានបញ្ជូនយុវតី 24 នាក់មកពីអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា (“ISF”) ទៅចូលរួមវគ្គបណ្តុះបណ្តាលបាល់ទាត់ AIA-Spurs Elite Football Camp នៅ កោះសាមុយ ប្រទេសថៃ ដើម្បីពង្រឹងចំណេះជំនាញផ្នែកបាល់ទាត់ ។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលបាល់ទាត់នេះត្រូវបានបង្វឹក និងសម្របសម្រួលដោយអ្នកគ្រូផ្នែកអភិវឌ្ឍបាល់ទាត់អន្តរជាតិ 2 រូបមកពីក្លឹបបាល់ទាត់ Tottenham Hotsur របស់ក្របខណ្ឌកំពូលរបស់អង់គ្លេស ក្នុងគោលបំណងលើកទឹកចិត្តក្មេងស្រី ឲ្យលេងបាល់ទាត់កាន់តែច្រើន ដោយបានផ្តល់ពួកគាត់នូវចំណេះ ជំនាញ និងបច្ចេកទេសបាល់ទាត់។ ការរៀបចំនេះក៏បានផ្ដល់ឱកាសឲ្យ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ចូលរួមលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ ក្នុងវិស័យបាល់ទាត់ ដែលភាគច្រើនជាបុរស។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលបាល់ទាត់នេះ  មានរយៈពេលប្រាំមួយថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី 12-18 ខែមិថុនា ដោយមានបញ្ចូលកម្មវិធីសិក្សា និងកាលវិភាគហ្វឹកហាត់ដ៏សម្បូរបែប រួមមានទាំងវគ្គទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តលើជំនាញសំខាន់ៗ ការណែនាំអំពីការបណ្ដុះ និងពង្រឹងទំនុកចិត្ត ឯករាជ្យភាព ព្រមទាំងចំណេះដឹងអំពីអាហារូបត្ថម្ភផងដែរ។
យុវតីដែលចូលរួមលេងក្នុងក្រុមបាល់ទាត់ដែលឧបត្ថម្ភដោយ អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ទទួលបានឱកាសដែលមិនអាចបំភ្លេចបានក្នុងមួយជីវិត ដែលជាគោលដៅមួយរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការជួយយុវជនកម្ពុជាដែលជួបការខ្វះខាត ក្នុងការបណ្ដុះទម្លាប់រស់នៅដើម្បីទទួលបានសុខភាពល្អ ទន្ទឹមនឹងការទទួលយកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលពិសេសដ៏កម្រ លើជំនាញបាល់ទាត់ពីគ្រូបង្វឹកលំដាប់ពិភពលោក។
គួបញ្ជាក់ផងដែរថា រាល់ការចំណាយទាំងស្រុងរបស់យុវតីទាំង 24រូបនេះត្រូវបានទំនុកបម្រុងដោយ AIA Group និងគាំទ្រដោយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា រួមជាមួយនឹងក្លឹបបាល់ទាត់ Spurs ដែលនេះគឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមគំនិតផ្ដួចផ្ដើមជាច្រើនដែលរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពឈានមុខគេក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភគាំទ្រដ៏ធំរបស់ អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ដែលជាដៃគូការងារសង្គមតាំងពីឆ្នាំ 2017 និងជាដៃគូសប្បុរសធម៌ចាប់តាំងពីឆ្នាំ 2020 ។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំនៃកម្មវិធីប្រកួតបាល់ទាត់កុមារ និងយុវជន AIA-ISF Youth League ដែលនេះជារដូវកាលទី7។ ថ្នាលបាល់ទាត់មូលដ្ឋាននេះបានផ្ដល់ឲ្យកុមារជួបការខ្វះខាតនូវឱកាសប្រកួតប្រជែងបញ្ចេញសមត្ថភាពក្នុងបរិយាកាសប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងស្រូបយកនូវគុណតម្លៃជាច្រើនដូចជាការធ្វើការងារជាក្រុម ស្មារតីជាអ្នកកីឡា ភាពស្មោះត្រង់ ព្រមជាមួយនឹងភាពសប្បាយរីករាយ និងជួយពួកគេឲ្យទម្លាប់សកម្ម។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ 2017 មក ថ្នាលបាល់ទាត់មូលដ្ឋាននេះបានទទួល និងបណ្តុះកុមារ-យុវជនជួបការខ្វះខាតជាង 7,000 នាក់ ដែលក្នុងនោះពួកគេមួយចំនួនបានក្លាយជាកីឡាករអាជីពលេងឲ្យក្លឹបធំៗក្នុងស្រុក និងជាប់ឈ្មោះលេងឲ្យក្រុមជម្រើសជាតិកម្ពុជាផងដែរ។ ការប្រកួតនៅឆ្នាំនេះ ដែលបានចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខែមករា ទទួលបានការចូលរួមពីប្អូនៗកីឡាករមកពីខេត្តចំនួនប្រាំមួយ រួមជាមួយកម្មវិធីប្រកួតផ្តាច់ព្រ័ត្របាល់ទាត់វិលជុំកុមារ និងយុវជន AIA-ISF Grand Championship ដែលបានចាប់ផ្តើមនៅឆ្នាំ 2022។
AIA Group និង ក្លឹបបាល់ទាត់ Spurs ដែលជាដៃគូសកលរបស់ អេ អាយ អេ ក៏ជាអ្នកឧបត្ថម្ភគាំទ្រលើគម្រោងថ្នាក់ពន្លឿន របស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជាផងដែរ។ នៅឆ្នាំ 2022 ក្លឹបបាល់ទាត់ Spurs បានបរិច្ចាគទឹកប្រាក់ $40,000 ដល់ គម្រោងថ្នាក់ពន្លឿនរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជាតាមរយៈ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដើម្បីជួយកុមារក្នុងការចាប់ផ្តើម ឬបន្តការសិក្សារបស់ពួកគេ ក៏ដូចជាការទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីកម្មវិធីសិក្សាដ៏ទំនើប ការថែទាំសុខភាព អាហារូបត្ថម្ភ និងអត្ថប្រយោជន៍គ្រួសារ។
នៅក្នុងខែឧសភា អេ អាយ អេ បានបញ្ជូនកុមារកម្ពុជាបួននាក់ មកពីអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជាទៅទីក្រុងឡុងដ៍ ដើម្បីដឹកដៃកីឡាកររបស់ក្លឹបបាល់ទាត់ Spurs ចូលប្រកួត ដែលនេះបទពិសោធន៍មិនអាចកាត់ថ្លៃបានរបស់ពួកគាត់ ហើយនេះក៏ជាលើកទីមួយ ដែលពួកគេបានធ្វើដំណើរតាមយន្តហោះ ទៅក្រៅប្រទេស។
គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះ បានសបង្ហាញពីយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការបង្ហាញពីការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹង លើវិស័យកីឡា ដែលស្របទិសដៅ ទៅរកដំណើរ “ឆ្ពោះទៅមុខ កាន់តែប្រសើរ” ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលបំណងដ៏សំខាន់របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការជួយឱ្យប្រជាជនកម្ពុជារស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ហើយក៏ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយមនុស្ស 1,000,000,000 នាក់នៅអាស៊ីឱ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរនៅឆ្នាំ 2030។
លោក Andrew Loh អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន  អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា៖ “ វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលបាល់ទាត់ AIA-Spurs Elite Football Camp មានឧបករណ៍ និងវិធីសាស្រ្តដែលកីឡាករបាល់ទាត់នារីត្រូវការដើម្បីពង្រឹងជំនាញរបស់ពួកគេ រួមមាន៖ គន្លឹះពិសេសៗសម្រាប់ជីវិត ទាំងក្នុងនិងក្រៅទីលាន ការបណ្ដុះទម្លាប់ក្នុងការជ្រើសរើសអាហារូបត្ថម្ភដែលមានសុខភាពល្អ និង ស្វែងរកព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតដែលជួយពួកគេឲ្យក្លាយជាកីឡាករអាជីព។”
“លើសពីនេះទៅទៀត វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ ផ្ដល់ភាពរីកចម្រើនឲ្យប្អូនៗ  លើផ្នែកទំនាក់ទំនងសង្គម ការបញ្ចេញមតិកាន់តែប្រសើរឡើង រៀនពីអ្វីថ្មីៗ និងការចេះសម្របខ្លួនជាមួយមនុស្ស និងទីកន្លែងថ្មី។ អ្វីទាំងនេះ ជួយពួកគេឲ្យឈានទៅមុខមួយជំហានទៀត ក៏ដូចជាផ្តល់ឲ្យពួកគេនូវអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដើម្បី ឆ្ពោះទៅរកការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរឡើង។”
យុវតី ឆាយ៉ា ដែលជាយុវតីមួយរូបក្នុងចំណោមយុវតីទាំង 24 មកពីអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជាបាននិយាយថា៖ “ខ្ញុំបានស្គាល់មិត្តភក្ដិថ្មី និងទទួលបានបទពិសោធន៍បាល់ទាត់ពិសេសថ្មីៗ ក៏ដូចជាបទពិសោធន៍នៃធ្វើដំណើរតាមយន្តហោះ និងស្វែងយល់ពីបរិយាកាសថ្មីនៅបរទេស។”
“ឱកាសនេះបានបំពេញក្តីសុបិនរបស់ខ្ញុំ ហើយខ្ញុំនឹងចងចាំបទពិសោធដ៏អស្ចារ្យមួយនេះពេញមួយជីវិត។”
ចាប់តាំងពីបើកដំណើរការនៅកម្ពុជា រាល់សកម្មភាពរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ធ្វើឡើងស្របតាមគោលបំណង ក្នុងការជួយឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មក្នុងឆ្នាំ 2017 យើងបានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា ផ្តល់ការការពាររហូតដល់ 26 ស្ថានភាពជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ។ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា  អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយជីវិតឈានមុខគេនៅលើទីផ្សារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន រាប់ចាប់ពីគម្រោងធានារ៉ាប់រងសំខាន់ៗដែលបង្កើតឡើងស្របតាមតម្រូវការជាក់លាក់ ដែលរួមមានគម្រោងការពារលើជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ ថ្លៃសម្រួលការសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ និងជំនួយសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅក្រៅប្រទេស។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តោតសំខាន់លើការណែនាំ និងជម្រុញឱ្យប្រជាជនក្នុងសង្គមទទួលយកទម្លាប់ល្អៗ ក៏ដូចជាមធ្យោបាយដើម្បីឱ្យពួកគាត់ទទួលបាននូវសុខភាពល្អ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើម រួមមានកិច្ចសហការ ជាមួយក្រសួងកិច្ចការនារី ដើម្បីពង្រឹងលើសមភាពយេនឌ័រនិងសិទ្ធិស្ត្រី ការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ តាមរយៈយុទ្ធនាការប្រចាំឆ្នាំ Fit for Hope របស់យើងជាដើម។
យើងក៏ចូលរួមជួយលើកស្ទួយកុមារដែលជួបបញ្ហាជីវភាពរាប់ពាន់នាក់ផងដែរ ដោយតាមរយៈឧបត្ថម្ភដល់លីគបាល់ទាត់ AIA-ISF ដែលជាលីគបាល់ទាត់ថ្នាក់មូលដ្ឋានធំជាងគេនៅកម្ពុជា។ជាងនេះទៀតសោធ យើងក៏សហការជាមួយក្លឹបTottenham Hotspur ក្នុងក្របខណ្ឌ English Premier League ដែលជាដៃគូសកល និងជាក្លឹបបាល់ទាត់កំពូលនៅលើពិភពលោក ដើម្បីធានាថាកុមារទាំងនោះទទួលបានការអប់រំដែលពួកគេសមនឹងទទួលបាន។

AIA sends 24 underprivileged ISF female students on a trip of a lifetime to Koh Samui
Phnom Penh, 20 June 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc’s (“AIA Cambodia”) continuous drive to enhance the lives of underprivileged children saw the insurer, via the AIA Group, sent 24 female Indochina Starfish Foundation (“ISF”) students on an eye-opening, skill-enhancing trip to Koh Samui, Thailand to participate in the AIA-Spurs Elite Football Camp.
Facilitated by two women coaches from leading English Premier League club Tottenham Hotspur (“Spurs”), the Camp was aimed at encouraging more girls to play football by equipping them with relevant skills. It also enabled AIA Cambodia to promote gender equality and highlight how women players are often underrated compared to their male counterparts.
The six-day program, from June 12-18, featured a packed, instructive schedule that included theoretical and practical sessions on core skills, advice on developing confidence and independence as well as guidance on nutrition.
The students, who play in ISF-sponsored football teams, were provided the once-in-a-lifetime opportunity as part of AIA Cambodia’s goal to help disadvantaged young Cambodians develop healthy life habits while accessing exclusive, world-class football coaching.
Their trip, fully funded by the AIA Group and supported by AIA Cambodia and Spurs, is among the many initiatives organized by the Kingdom’s leading life insurer as part of their support of ISF, the insurer’s CSR partner since 2017 and their Charity Partner since 2020.
AIA Cambodia is the principal sponsor of the AIA-ISF Youth League, which is currently in its seventh edition. The League offers underprivileged children the opportunity to compete in a safe environment, absorb admirable qualities such as teamwork, sportsmanship and integrity and enjoy and maintain an active, balanced lifestyle.
Since 2017, the League has hosted more than 7,000 youth, a number of whom now play for local professional football clubs and others for the Cambodian national team. This year’s competition, which commenced in January, has now grown to comprise fixtures in six provinces and a Grand Championship final, which was launched in 2022.
The AIA Group and Spurs, their global principal partner, also support ISF’s Catch-up Education program. In 2022, the club donated $40,000 to Catch-up via AIA Cambodia to enable more children to start or continue their studies and make use of its accelerated curriculum and healthcare, nutrition and family benefits.
In May, AIA flew four ISF students to act as match-day mascots and walk out on the pitch alongside Spurs players during their home game in London. This proved an inspiring adventure for the excited youngsters, who had never been on an airplane or travelled abroad.
These initiatives, which showcase AIA Cambodia’s strategy to champion sports, are in line with their journey towards “Better & Beyond” to achieve their purpose of helping all Cambodians live Healthier, Longer and Better Lives. They also align with the AIA Group’s AIA One Billion initiative, which looks to help one billion people in Asia do the same by 2030.
AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh said: “The AIA-Spurs Elite Football Camp has the tools and processes aspiring female footballers need to enhance their skills, acquire tips about the ins and outs of the game, pick up healthy nutrition habits and discover other related information that make for a complete player.“
“More than that, it provides a conductive setting for participants to develop socially, better express themselves, learn new things and feel more at ease around new people and places. These ultimately help them advance further, and gives them an advantage as they move towards leading healthier, longer and better lives.”
“I made new friends and gained fresh football experiences, as well as experiencing the thrill of taking a flight and exploring a new environment abroad.” said ISF youth Chaya*, “This opportunity fulfilled a lifelong dream, and I will remember this exciting adventure for the rest of my life."
For details on AIA Cambodia’s health-based marketing initiatives, do email kh.marketing@aia.com. For information on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness, accident solutions, and medical coverage, please contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh or browse www.facebook.com/AIACambodia.