ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 05 ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានសម្ពោធព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំង AIA Pink Run ដែលជាកិច្ចសហការជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ដល់ប្រជាជនទូទាំងប្រទេស និងជំរុញប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យកាន់តែច្រើនចូលរួមគាំទ្រយុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope របស់ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពឈានមុខគេមួយនេះ។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិក និងលោក Andrew Loh អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នារយៈពេលបីឆ្នាំ។ ក្នុងកម្មវិធីចុះហត្ថលេខានេះយើងឃើញមានវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោក សែម ផល្លា នាយកចាត់ការទូទៅនៃគណៈកម្មការ រៀបចំទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងផងដែរ។
កិច្ចព្រមព្រៀងលើកិច្ចសហការនេះធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីពិធីសម្ពោធយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជំងឺមហារីកសុដន់ AIA Fit for Hope កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី។
ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope ក្នុងឆ្នាំ 20217 មក នេះជាឆ្នាំទី 2 ដែលយុទ្ធនាការនេះ ត្រូវបានសហការ និងគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងដោយក្រសួងកិច្ចការនារី។
យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope ជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពជាច្រើនទៀត ក្នុងការពង្រឹងគោលបំណងរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដើម្បីជួយប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ ហើយវាក៏ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយដល់ប្រជាជន 1,000,000,000 នាក់នៅអាស៊ីឲ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរក្នុងឆ្នាំ 2030។
AIA Pink Run គឺជាព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងថ្មីដែលមកជំនួសព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរពណ៌ផ្កាឈូក “Pink Walk” របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលបានណែនាំតាំងពីឆ្នាំ 2018 ហើយវាក៏ជាផ្នែកមួយរបស់ AIA Fit for Hope ដើម្បីជំរុញការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលជាជំងឺមហារីកត្រូវបានគេធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យឃើញញឹកញាប់បំផុតក្នុងពិភពលោក និងជាជំងឺមហារីកដ៏កាចសាហាវបំផុតទីពីរនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
បន្ថែមពីការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំង AIA Pink Run ក្នុងឆ្នាំដំបូងនេះក៏ប្រារព្ធឡើងដើម្បីអបអរជោគជ័យភាពជាម្ចាស់ផ្ទះលើកដំបូងជាប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេម និងអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម រួមនឹងសមិទ្ធផលរបស់អត្តពលិកជម្រើសជាតិដែលសម្រេចបានក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡាទាំងពីរនេះផងដែរ។ កម្ពុជាបានបង្ហាញសមត្ថភាពដ៏អស្ចារ្យ ក្នុងនាមជាម្ចាស់ផ្ទះ និងបានចារកំណត់ត្រាដ៏ល្អបំផុតមិនធ្លាប់មានដោយបានបញ្ចប់ចំណាច់ថ្នាក់លេខ 4 ជាមួយ ចំនួនមេដាយមាសដណ្តើមបានរហូតដល់ទៅ 81 ខណៈដែល ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម កម្ពុជាបាន បញ្ចប់នៅចំណាត់ថ្នាក់លេខ 8 ជាមួយមេដាយសរុប សរុប 71។
AIA Pink Run នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅសួនវត្តបទុមវតីនាថ្ងៃទី 22 ខែតុលា ដែលបើកទទួលស្វាគមន៍សាធារណជនគ្រប់វ័យ ជាមួយជម្រើសរត់ចម្ងាយរួមមាន 10គីឡូម៉ែត្រ និង 5គីឡូម៉ែត្រ ឬរត់កម្សាន្ត 2.5គីឡូម៉ែត្រ សម្រាប់គ្រួសារ និងកុមារ។ ពណ៌ឈូកនឹងត្រូវបានប្រើប្រាស់សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍រត់នេះ ដែលជាពណ៌ផ្លូវការដើម្បីប្រារព្ធខែយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់អន្តរជាតិ។
នាកម្មវិធីចុះហត្ថលេខាអនុស្សរណៈយោគយល់នោះ ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ដែលបានរួមដំណើរជាមួយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំង AIA Pink Run ឲ្យចេញជារូបរាង។ យើងខ្ញុំសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាចំណុចចាប់ផ្តើមនៃការផ្សព្វផ្សាយការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកកាន់តែទូលំទូលាយទៅទូទាំងប្រទេស។ ហើយឆ្នាំដំបូងរបស់ AIA Pink Run ពិតជាពិសេស ដោយយើងធ្វើឡើងក៏ដើម្បីអបអរសាទរសមិទ្ធិផលចំពោះជោគជ័យរបស់កម្ពុជាក្នុងនាមជាម្ចាស់ផ្ទះនៃព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេម និង អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ឆ្នាំ 2023។
“ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាជាប្រវត្តិសាស្ត្រនេះបានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់ព្រះរាជាណាចក្រ។ ក្រៅពីត្រូវបានទទួលស្គាល់សម្រាប់ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចដ៏ល្អឥតខ្ចោះរបស់យើង កម្ពុជាបានបំបែកកំណត់ត្រាលើចំនួនមេដាយដែលអត្តពលិកកម្ពុជាដណ្តើមបាន ដែលនេះជាសូចនាករជាក់ស្តែងបំផុតនៃសមិទ្ធិផលរបស់យើង ដែលវាបង្ហាញពីលទ្ធផលនៃការប្រឹងប្រែងហ្វឹកហាត់យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់របស់ពួកគាត់ដើម្បីត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការប្រកួត។”
លោក Andrew Loh មានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា ដែលបានជ្រោមជ្រែង ចាប់ដៃជាមួយយើងខ្ញុំ។ ខ្ញុំពិតជាសូមកោតសរសើរចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្ត និងការខ្នះខ្នែង បើកឱកាសឲ្យ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជានូវសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ នៅពេលយើងអាចបញ្ជូនការយល់ដឹងដល់មនុស្សកាន់តែច្រើន យើងនឹងមានឱកាសកាន់តែខ្ពស់ក្នុងការកាត់បន្ថយករណីជំងឺមហារីកសុដន់ដែលបានរកឃើញជារៀងរាល់ឆ្នាំ។”
លោកក៏បានលើកទឹកចិត្តឲ្យសាធារណជនចូលរួមឲ្យបានច្រើនកុះកររួមគ្នាប្រយុទ្ធនឹងជំងឺដ៏កាចសាហាវមួយនេះ ដែលអ្នកចូលរួមនីមួយៗប្រៀបទៅនឹងកម្លាំងដ៏មហិមាប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាពដើម្បីចូលរួមផ្សព្វផ្សាយការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ជាពិសេសស្ត្រីដែលជាជនងាយរងគ្រោះ។ ។
លោក Andrew Loh បានបន្ថែមទៀតថា “ដូចគ្នាទៅនឹងព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេម និងអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម 2023 ដែលទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពីប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប ខ្ញុំសង្ឃឹមសាធារណជននឹងបន្តបង្ហាញ ការគាំទ្រដូចគ្នាទៅនឹងព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំង AIA Pink Run។
ខ្ញុំក៏សូមជម្រុញទឹកចិត្តសាធារណជនឲ្យគិតថាការចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាវិធីបង្ហាញឲ្យអ្នកជំងឺ និងអ្នកជាសះស្បើយពីមហារីកសុដន់ ថាយើងទាំងអស់គ្នានៅក្បែរពួកគាត់ជានិច្ចដើម្បីផ្តល់កម្លាំងចិត្ត និងចូលរួមប្រយុទ្ធជំងឺមហារីកសុដន់ជាមួយពួកគាត់។
ឥឡូវនេះ សាធារណជនគ្រប់រូបអាចចុះឈ្មោះទិញសំបុត្រចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំង AIA Pink Run។ ដើម្បីទិញសំបុត្រ ឬចង់ដឹងព័ត៌មានលម្អិត សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ Cambodia Amazing Events៖ https://shorturl.at/kvRY8 ឬស្កេនកូដ QR ខាងក្រោម៖
ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗអំពីយុទ្ធនាការ AIA Fit For Hope សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា។
សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិតលើដំណោះស្រាយការពារអាយុជីវិត ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ និងការការពាសុខភាព របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា សូមទាក់ទង AIA Client Care តាមរយៈលេខ 086 999 242 ចូលទៅកាន់ aia.com.kh ផ្ញើអ៉ីមែលមកកាន់ kh.marketing@aia.com ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.facebook. com/AIACambodia។

AIA Cambodia undertakes MoU with NOCC for inaugural AIA Pink Run to increase breast cancer awareness and celebrate Cambodia 2023 success
05 September 2023 dot 4-min read
Phnom Penh, 5 September 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc’s (“AIA Cambodia”) inaugural AIA Pink Run, an initiative with the National Olympic Committee of Cambodia (NOCC), aims to ramp up awareness of breast cancer on a nationwide scale and empower more Cambodians to rally behind the leading life insurer’s Fit for Hope campaign.
NOCC Secretary General H.E. Vath Chamroeun and AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh today signed a three-year Memorandum of Understanding on behalf of the two parties. Also in attendance was Cambodia Marathon Committee general manager Mr. Sem Phalla.
The partnership follows the recent official launch of AIA Fit for Hope, attended by its guest of honor, Minister of Women’s Affairs H.E Kithi Bandith Dr. Ing Kantha Phavi.
AIA Fit for Hope, launched in 2017, was endorsed for the first time last year by the Ministry of Women’s Affairs. The recognition amplifies the insurer’s commitment to increase understanding of the disease, boost the importance of preventive care measures and equip Cambodian women with the knowledge to lead a healthier lifestyle.
The campaign is among the ongoing activities that reinforce AIA Cambodia’s purpose of helping Cambodians live Healthier, Longer and Better Lives. It also aligns with the AIA Group’s AIA One Billion initiative to help one billion people in Asia do the same by 2030.
AIA Pink Run is a step up from AIA Cambodia’s yearly Pink Walk, the popular event that highlights AIA Fit for Hope, the insurer’s annual breast cancer awareness drive. The largest walk of its kind in Cambodia, AIA Pink Walk was introduced in 2018 and has seen thousands of individuals coming together to fight the world’s most commonly-diagnosed cancer and the second most common cancer in Cambodia.
While Pink Run will focus on raising awareness, this year’s edition also celebrates the Kingdom’s historic first hosting of the SEA Games and ASEAN Para Games as well as the achievements of national athletes at both events. Cambodia proved itself a host par excellence and recorded its best-ever showing, winning 81 gold medals at the SEA Games to finish fourth in the overall medal tally and eight in the Para Games with a total of 71 medals.
AIA Pink Run is to start at Wat Botum Park on 22 October. It is open to members of the public, who can take part in 10k and 5k formats or a 2.5k fun run for families and children. The theme continues to center on the color pink, the official color of International Breast Cancer Awareness month.
H.E Vath Chamroeun said: “We are honored to be part of AIA Pink Run and together with AIA Cambodia, look forward to ensuring this year’s campaign signals the beginning of increased cancer awareness. The kick-off edition also celebrates Cambodia’s success at the 2023 SEA Games & ASEAN Para Games.
“This historical sports event concluded with great success for the Kingdom. Apart from being recognised for our event arrangement and hospitality, the record-breaking number of medals won by Cambodian athletes was the most obvious indicator of our achievement, which in turn shows the results of the intensive training they underwent to prepare for the competition.”
Mr. Andrew Loh said: “I thank the NOCC for standing with us, and I applaud their zeal and commitment in helping AIA Cambodia provide Cambodians with Healthier, Longer, Better Lives. The more people we reach out to, the better our chances of making a tangible difference in reducing the number of breast cancer cases detected here annually.”
He called on all women to perform regular self-examinations at home or get examined at medical centers as these were vital in revealing early signs and symptoms of breast cancer.
Mr. Andrew Loh added that AIA Cambodia was proud to be part of Cambodia 2023, and similar to that event which had Cambodians showing their full support, encouraged mass public participation in AIA Pink Run, where runners could count themselves as advocates of breast cancer awareness.
“I also urge the public to consider the event as a collective way of showing breast cancer patients and survivors that they are not alone, and have the best wishes and prayers of all Cambodians behind them.”
The AIA Pink Run tickets are now available. To purchase tickets or for more information, visit Cambodia Amazing Events website: https://shorturl.at/kvRY8  or scan the QR code below:
Pink Run QR Code
To stay updated on Fit For Hope, please visit AIA Cambodia’s official Facebook page: www.facebook.com/AIACambodia
For information on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness and accident solutions and medical coverage, do contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh or browse www.facebook.com/AIACambodia.