ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 26 ខែសីហា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានសម្ពោធ ការប្រកួតពានរង្វាន់ AIA ជើងឯកវិទ្យាល័យ ដែលមានមានទិសដៅជំរុញលើកទឹកចិត្តយុវជនកម្ពុជាក្នុងការអនុវត្តការរស់យ៉ាងសកម្ម និងមានសុខភាពល្អ ដើម្បីក្លាយជាផ្នែកនៃទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។
ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានេះ គឺជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំរយៈពេល 3 ឆ្នាំនៃថ្នាលបាល់ទាត់ដែលមានគោលដៅក្នុងការបណ្ដុះជើងឯកបាល់ទាត់កម្ពុជានាពេលអនាគតផងដែរ។ ការប្រកួតនេះគឺជាកិច្ចសហការជាមួយក្លិបបាល់ទាត់កំពូលកម្ពុជា បឹងកេត និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ (UYFCPP)។
ការប្រកួតនឹងចាប់ផ្ដើមពីថ្ងៃទី 30 ខែសីហា ដល់ ទី30 ខែវិច្ឆិកា ហើយកម្មវិធីប្រកួតបាល់ទាត់ដែលមានរយៈពេល14 សប្តាហ៍នេះមានការចូលរួមពីកីឡាករដែលមានអាយុក្រោម 18 ឆ្នាំមកពី 12 គ្រឹះស្ថានអប់រំផ្សេងគ្នា ដើម្បីប្រកួតប្រជែងដណ្តើមប្រាក់រង្វាន់ ពានរង្វាន់ និងមេដាយ។
នេះជាគំនិតផ្តួចផ្តើមទីពីរដែលរៀបចំឡើងដោយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេត និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ បន្ទាប់ពីការប្រកាសភាពជាដៃគូរបស់ពួកគេកាលពីខែកុម្ភៈ។ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងនេះក៏ជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំ AIA បាល់ទាត់ជើងឯកកុមារ ដែលជាកម្មវិធីប្រកួតបាល់ទាត់មានរយៈពេលមួយថ្ងៃ សម្រាប់កុមារក្នុងក្រុមអាយុក្រោម 15ឆ្នាំ ដែលបានបញ្ចប់កាលពីខែមិថុនា។
កិច្ចសហការរនេះជួយឲ្យ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បន្តដំណើរឆ្ពោះទៅសម្រេចបាននូវគោលបំណងរបស់ពួកគេក្នុងការផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជានូវសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរឡើង ជាមួយនឹងការពង្រឹងកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់ខ្លួនក្នុងនាមជាអ្នកគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងលើវិស័យបាល់ទាត់ និងកីឡាក្នុងស្រុក។
ភាពជាដៃគូនេះ ជួយជំរុញ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេត ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅរួមមួយក្នុងការលើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខុមាលភាព ដោយការផ្សព្វផ្សាយពីការលេងបាល់ទាត់ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើន និងបន្តជម្រុញការគាំទ្រនាពេលអនាគត។ អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក៏គាំទ្រដល់បេសកកម្មរបស់សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ក្នុងការពង្រីកការកីឡាឲ្យបានទូលំទូលាយដើម្បីបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាព បង្កើតសាមគ្គីភាពក្នុងចំណោមយុវជន និងអាចឲ្យពួកគេប្រើប្រាស់ទេពកោសល្យកីឡារបស់ខ្លួន។
ការប្រកួតនេះសបញ្ជាក់ឲ្យឃើញពីការខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀតរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងនាមជាអ្នកគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងចំពោះបាល់ទាត់យុវជន ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មក្នុងឆ្នាំ 2017។ ក្នុងចំណោមនោះ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងនេះ ជាដៃគូឧបត្ថម្ភយូរអង្វែងរបស់កម្មវិធីបាល់ទាត់កុមារ និងយុវជន AIA-ISF Youth League ដែលជាលីគបាល់ទាត់មូលដ្ឋានធំជាងគេរបស់កម្ពុជា និងបានផ្ដល់ឲ្យកុមារជួបការខ្វះខាតមានឱកាសចូលរួមលេងកីឡា និងបណ្ដុះជំនាញសម្រាប់ថ្ងៃអនាគត។
ការប្រកួតពានរង្វាន់ AIA ជើងឯកវិទ្យាល័យ ត្រូវបានសម្ពោធនៅការិយាល័យសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (UYFC) ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាយ សំអាល់ ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា លោកស្រី ពុធ ធីតា ប្រធានក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេតនិងលោក សំរិទ្ធ មុនី នាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៃ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក៏មានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត អ្នកតំណាងមកពីសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជានិងក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេត រួមជាមួយភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនទៀត។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន មានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំមានជឿជាក់ថា ការប្រកួតពានរង្វាន់ AIA ជើងឯកវិទ្យាល័យ នឹងក្លាយជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើងក្នុងការអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀតលើវិស័យកីឡាក្នុងស្រុក និងបណ្ដុះថ្នាលជើងឯកអត្តពលិកគំរូដែលពោរពេញដោយសមត្ថភាព ដូចដែលបានឃើញនាពេលថ្មីៗនេះតាមរយៈភាពជោគជ័យលើការបំបែកកំណត់ត្រារបស់ព្រះរាជាណាចក្រក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី32។”
“កីឡាបាល់ទាត់ គឺជាកីឡាដ៏ពេញនិយមបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយលីគបាល់ទាត់នេះនឹងផ្តល់លទ្ធភាពឲ្យយុវជនកាន់តែច្រើនមានឱកាសចូលរួមលេងកីឡា ពង្រឹងជំនាញរបស់ពួកគេដើម្បីសម្រេចបាននូវសមត្ថភាពពេញលេញរបស់ពួកគេ។”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាយ សំអាល់ មានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានកិត្តិយសណាស់ដែលបានចូលរួមចំណែកគាំទ្រការប្រកួតពានរង្វាន់ AIA ជើងឯកវិទ្យាល័យ និងដើរតួនាទីក្នុងការធានាថាយុវជនកម្ពុជាអភិវឌ្ឍខ្លួនលើផ្លូវត្រូវឆ្ពោះទៅរកការទទួលបានសុខភាពកាន់តែប្រសើរ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ វាអនុញ្ញាតឲ្យពួកគេដុះខាត់សមត្ថភាពរបស់ខ្លួនកាន់តែប្រសើរក្នុងនាមជាសសរទ្រូងរបស់ប្រទេសជាតិ ដែលនេះជាអ្វីដែល សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ព្យាយាមធ្វើឲ្យសម្រចព្រោះជាផ្នែកមួយនៃបេសកកម្ម និងចក្ខុវិស័យរបស់សហព័ន្ធ។”
លោក Andrew Loh អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា៖ “ការប្រកួតពានរង្វាន់ AIA ជើងឯកវិទ្យាល័យ ក៏ដូចជាសកម្មភាពផ្សេងទៀតរបស់យើង ក្នុងគោលបំណងជួយប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យរស់នៅប្រកបដោយសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរឡើង។ យើងក៏ចង់ឲ្យយុវជនជំនាន់ក្រោយប្រកាន់យករបៀបរស់នៅដែលសកម្មក្នុងការជួយពង្រឹងសុខុមាលភាពឲ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។”
“ការប្រកួតនេះគឺផ្តោតទៅលើយុវជនកម្ពុជា ព្រោះពួកគេនឹងនាំមោទនភាពឲ្យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ សុខភាពផ្លូវចិត្ត និងផ្លូវកាយរឹងមាំ គឺជាគន្លឹះដ៏សំខាន់មួយក្នុងការសម្រេចបាននូវភាពជោគជ័យ មិនថាក្នុងវិស័យកីឡា ឬវិស័យផ្សេងទៀតនោះទេ ហើយបើគេយកចិត្តទុកដាក់លើការថែទាំសុខភាពតាំងពីវ័យក្មេង គេនឹងទទួលអត្ថប្រយោជន៍កាន់តែច្រើនទៅថ្ងៃអនាគត។”
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពី អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងកម្មវិធីទាក់ទងនឹងបាល់ទាត់សម្រាប់កុមារនិងយុវជន សូមផ្ញើអ៉ីម៉ែលលមកកាន់ kh.marketing@aia.com ។ សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិតលើដំណោះស្រាយការពារអាយុជីវិត ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ និងការការពាសុខភាព សូមទាក់ទង AIA Client Care តាមរយៈលេខ 086 999 242 ចូលទៅកាន់ aia.com.kh ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.facebook. com/AIACambodia។

26 August 2023 dot 3-min read
Phnom Penh, 26 August 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) today kicked off their inaugural AIA High School League, which aims to encourage young Cambodians to make an active, healthy lifestyle a part of their daily routine.
The Kingdom’s leading life insurer is the three-year principal sponsor of the League, which also looks to unearth future Cambodian football stars. The competition is a collaboration with leading Cambodian Premier League club Boeung Ket and the Union of Youth Federations of Cambodia Phnom Penh (UYFCPP).
Contested from 30 August to 30 November, the 14-week tournament will see students under the age of 18 from 12 schools compete for prize money, trophies and medals.
This is the second initiative undertaken by AIA Cambodia, UYFCPP and Boeung Ket following their partnership announcement in February. The insurer is also the principal sponsor of the AIA Children’s Day Tournament, a one-day affair for under-15 students which concluded in June.
The three-way tie-up enables AIA Cambodia to remain on track to achieve their purpose of providing Cambodians with Healthier, Longer and Better Lives while reaffirming their reputation as a local champion of football and sports.
It also empowers AIA Cambodia and Boeung Ket to meet shared goals of promoting health and wellness, introducing football to more Cambodians and nurturing tomorrow’s champions. The venture aligns with UYFC’s mission to expand sport activities to boost health, bring youth together and make use of opportunities to display their sporting talents.
This marks yet another milestone for AIA Cambodia, who has championed the youth football scene since commencing operations here in 2017. Among others, they are long-term sponsors of the AIA-ISF Youth League, the nation’s largest grassroots football league and one that ensures underprivileged youth have increased access to sports and are able to build life skills.
The AIA High School League was launched at the Union of Youth Federations of Cambodia (UYFC) office here by H.E. Dr. Say Samal, UYFCPP president and Deputy Prime Minister & Minister of Land Management, Urban Planning and Construction; Secretary of State of Ministry of Education, Youth and Sport of Cambodia and National Olympic Committee of Cambodia Secretary General H.E. Vath Chamroeun; Boeung Ket president Mrs. Puth Thyda; and AIA Cambodia Chief Financial Officer Mr. Samreth Mony.
Also in attendance were AIA management and Life Planners, representatives from UYFC and Boeung Ket and guests.
H.E. Vath Chamroeun said: “I’m confident the AIA High School League will become a vital part of our efforts to further develop the local sports scene and produce athletes and role-models of the highest caliber, as was demonstrated recently by the Kingdom’s record-breaking success at the 32nd SEA Games.
“Football is the most popular sport in Cambodia, and the League will enable more youngsters to discover the beautiful game, sharpen their skills and reach their full potential.”
H.E. Dr. Say Samal said: “We are honored to be part of the AIA High School League and play our role in ensuring Cambodian youth are on the right track towards achieving peak health. This in turn will allow them to better emerge as the pillars and backbone of the nation, which is what the UYFC hopes to achieve as part of our Federation’s mission and vision.”
AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh said: “The AIA High School League, as with all our other activities, revolves around our purpose of helping Cambodians live Healthier, Longer and Better Lives. We also want the younger generation to discover first-hand how an active lifestyle can lead towards enhanced wellbeing.
“This tournament is targeted at teenage Cambodians as they are the ones who will one day make the Kingdom proud. Longstanding mental and physical health is a key component to achieving great things, whether in sports or any other field, and the younger they start realizing this, the more benefits they stand to receive well into the future.”
For more details on AIA Cambodia’s and its focus on football and young Cambodians, please email kh.marketing@aia.com. For information on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness and accident solutions and medical coverage, do contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh or browse www.facebook.com/AIACambodia.